Info about Akhmed Amaev
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 4 |
| Loss | 0 |
| Draw | 0 |
| Age | 23 |
| Height | 70.1 inch (178 cm) |
| Last Weigh-In | 135.8 lbs (62 kg) |
| Country | France |
Akhmed Amaev
4 - 0 - 0
(W-L-D)
France
Suleyman
Abdulkhadzhiev

Yunadi
Magomadov
Dec
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
11:2845
Avg fight time
44
First round finishes
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| ACA | 2 |
| AFC | 1 |
| WOW | 1 |
30.01.2026 • Ares FC 38: Zébo vs. Mustafaev
Round
1
Time
0.39
Method
ko/tko
3 - 0 -
(W-L-D)
1 - 0 -
(W-L-D)
Event
Ares FC 38: Zébo vs. Mustafaev
Finishing move
leg kick to ground strikes
BILLING
Main Card
Bout format
3 x 5
Division
135 lbs (61.2 kg)
Weight
135.8 lbs (61.6 kgs)
09.01.2026 • Status: cancelled
Finishing move
cancelled bout
Division
125 lbs (56.7 kg)
09.08.2025 • WOW 21: Starlite
Round
1
Time
1.29
Method
submission
2 - 0 -
(W-L-D)
3 - 1 -
(W-L-D)
Event
WOW 21: Starlite
Finishing move
triangle choke
BILLING
Main Card
Bout format
3 x 5
Division
125 lbs (56.7 kg)
ODDS
-500 Heavy Favorite
15.11.2024 • ACA Young Eagles 50
Round
1
Time
0.48
Method
submission
1 - 0 -
(W-L-D)
0 - 0 -
(W-L-D)
Event
ACA Young Eagles 50
Finishing move
triangle choke
BILLING
Preliminary Card
Bout format
3 x 5
Division
125 lbs (56.7 kg)
15.11.2024 • Status: cancelled
Finishing move
cancelled bout
Division
125 lbs (56.7 kg)
17.08.2023 • ACA Young Eagles 39
Round
1
Time
2.55
Method
ko/tko
0 - 0 -
(W-L-D)
0 - 0 -
(W-L-D)
Event
ACA Young Eagles 39
Finishing move
ground & pound
BILLING
Preliminary Card
Bout format
3 x 5
Division
125 lbs (56.7 kg)
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 4 |
| Loss | 0 |
| Draw | 0 |
| Age | 23 |
| Height | 70.1 inch (178 cm) |
| Last Weigh-In | 135.8 lbs (62 kg) |
| Country | France |